nátěry OSMO venkovní | Nejčastější dotazy |

Vnější prostory - nátěry na dřevo

Jak je třeba připravit dřevěný podklad před nátěrem?

Dřevěný podklad musí být čistý, suchý(max. vlhkost dřeva 20%) a nesmí být vystaven mrazu.

Lze barevné odstíny Osmo Color produktů vzájemně míchat?

Ano, barevné odstíny stávajícího sortimentu výrobků lze vzájemně míchat v každém poměru. Osmo Selskou barvu 2404 jedlově zelenou lze například smíchat s Osmo Selskou barvou 2703 černošedou, aby se ztmavil barevný odstín.
Upozornění: Osmo Selské barvy lze na vyžádání dodat ve 186 barevných odstínech RAL-klasik a 1950 barevných odstínech NCS.

Jaké druhy dřeva by měly být ve vnějších prostorách trvale chráněny Osmo Impregnací dřeva WR?

Použitím impregnace lze životnost druhů dřeva s nízkou odolností výrazně prodloužit. K těmto druhům dřeva patří především jehličnaté dřevo jako smrk/jedle, borovice a jedlovec(hemlock).

Je Osmo Impregnace dřeva WR samostatný nátěr?

Ne, Osmo Impregnace dřeva WR není samostatný nátěr. Aby se zaručila plná ochrana (UV-záření) a trvalá krása dřeva, je pro nezastřešené dřevo během tří měsíců nutný pokud možno pigmentovaný konečný nátěr (např. Osmo Selskou barvou, Osmo Jednorázovou lazurou HS plus nebo Ochrannou olejovou lazurou).

Odkud pochází napadení houbami na dřevěných nátěrech ve vnějších prostorách a jak je lze odstranit?

Nejčastěji se vyskytující houby vykazují tečkovité, někdy nahnědlé, ale většinou černé napadení. Mechový porost a řasa tvoří naproti tomu zelený povlak na nátěru. Tyto organismy zabarvující dřevo se mohou plošně rozšiřovat po celé fasádě. Napadení vznikne primárně vlhkostí a ostatními vlivy životního prostředí – obzvláště ve stinných polohách 
a v blízkosti vod nebo porostů. Dřevo jimi není narušeno. Povlak lze odstranit Osmo Gard Clean nebo s pomocí 5-ti procentního chlórového bělícího louhu (k dostání v drogériích). K ochraně dřevěně fasády zůstává pouze použití fungicidně a algicidně vybavených krycích nátěrů (Osmo Ochranná lazura na dřevo).

Poskytují lazurové nátěry UV-ochranu?

Efektní UV ochrany ve venkovním prostředí vystaveném povětrnosti lze dosáhnout nátěrem. Tmavé lazurové barevné odstíny poskytují lepší ochranu proti UV záření než světlé odstíny. Konečný nátěr Osmo UV ochranným olejem výrazně zlepší trvanlivost každého Osmo nátěru.

Existuje do vnějších prostor bezbarvý nátěr s UV-ochranou?

ANO. . Efektivní UV-ochrany ve vnějších prostorách vystavených povětrnosti lze dosáhnout NOVINKOU na trhu OSMO COLOR UV Ochranným olejem č. 410 bez biocidních látek nebo UV Ochranným olejem č. 420 s obsahem biocidů. Neodlupuje se, nepraská a nevytváří šupiny. Nátěr je bezbarvý polomatný vyroben na přírodní bázi. Tento UV nátěr výrazně prodlužuje dobu mezi renovačními intervaly, zabraňuje efektivně procesu šednutí, nenechá UV paprsky působit na dřevo, odpuzuje vodu a nečistoty, reguluje vlhkost a snižuje bobtnání a sesychání dřeva. 

Jak to, že vypadá nátěr jinak než barevný odstín z plechovky?

Lazury mohou podle druhu dřeva, na které budou natřeny, vyvolat jiný barevný výsledek. Tento odstín nemusí bezpodmínečně souhlasit s barevným vzorkem na plechovce. Doporučujeme na později co možná nejméně viditelném místě povrchu dřeva vyzkoušet, zda bude s lazurou dosaženo požadovaného výsledku.

Jak se provádí úprava dřevěných ploch ze dřeva bohatého na obsažené látky?

Exotické dřevo (iroko, massaranduba, týk, bangkirai atd.) a zvláště na pryskyřici bohaté druhy dřeva (např. modřín 
a douglasce) obsahují látky, které dřevo činí odolným vůči plísni, modrání a hmyzu. Tyto látky obsažené ve dřevu mohou zabránit jako separační film proniknutí pojiv (přírodní rostlinné oleje) do podkladu dřeva a zpomalit schnutí barvy.
Doporučujeme proto před první úpravou dodržet dobu vystavení povětrnostním vlivům 2-3 měsíce.
Impregnace není na základě přírodní odolnosti bezpodmínečně nutná.
Osmo Speciální oleje na dřevo jsou speciálně přizpůsobeny přírodním barevným odlišnostem a vlastnostem mnoha druhů ušlechtilého dřeva. Propůjčí dřevu svěží, přírodní vzhled a příjemný, citelně hladký povrch.
Při transparentně barevné úpravě dřevěných ploch doporučujeme konečný nátěr Osmo Olejem na týk 007 bezbarvým, aby se pigmenty chránily před oděrem.
Upozornění: K úpravě větších dřevěných ploch nabízí Osmo speciální Kartáč k natírání podlah (150 mm), který umožňuje profesionální barevnou úpravu ve stoje.

Lze nanést Osmo Selskou barvu také nástřikem?

Osmo Selská barva se nanáší v tenké vrstvě na čistý a suchý povrch dřeva pevným štětcem nebo speciálně pro naše Color produkty vyvinutou Osmo Sadou k válečkování a natírání speciálně vyvinutou pro naše Color produkty. Pokud bude nanesena Osmo Selská barva nástřikem (např. pistolí s nádobkou), doporučujeme v každém případě dopracování štětcem.